زمان ثبت : پنج‌شنبه 23 فروردین 1397 در ساعت 15:33 ~ چاپ مطلب
نویسنده : محمد
عنوان :

کارآفرینی با ۹۸ درصد معلولیت: به دروغ گفتند که از من حمایت کردند


برچسب‌ها : اپلیکیشن

وحید رجبلو


«وحید رجبلو» از چهره های سال ۹۶ خبرگزاری مهر است که توانست با تلاش و فراز و نشیب های بسیار اپلیکیشن خدماتی برای معلولین بسازد. دوباره سراغ وحید رفتیم تا از حال و هوایش با خبر شویم.

مجله مهر:  دی‌ماه سال گذشته با وحید رجبلو آشنا شدیم. جوان دهه شصتی که با وجود ۹۸ درصد معلولیت توانست در جشنواره «توان تک» برگزیده شود و نرم افزاری طراحی کند که در صورت ارائه به بازار می‌تواند زندگی معلولین را دچار تحولی اساسی می‌کند. وحید با ما درباره فراز و نشیب‌های زیاد زندگی‌اش صحبت کرد و گفت که در صورت پیدا کردن اسپانسر خوب می‌تواند این اپلیکیشن را به زودی راهی بازار کند. بعد از انتشار گزارش در مجله‌مهر به یکباره نخبه توان یاب کرجی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت. برنامه‌های تلویزیونی زیادی دعوت شد و اسامی اسپانسرهای مختلفی به زبان آمد. وحید در ماههای اخیر بالا و پایین‌های زیادی را تحمل کرده‌است. دلخوری‌های زیادی را کشیده‌است و حتی گاهی لب به شکوه باز کرده‌است اما وحید در هفدهم فروردین‌ماه همزمان با تولد سی و یک سالگی از اپلیکیشن جدیدش «توانیتو» رونمایی کرد تا دنیای تازه‌ای را شروع کند.

  


به بهانه رونمایی از این اپلیکیشن دوباره سراغ وحید رفتیم تا از اتفاقات و حواشی چندماه اخیر او بپرسیم و از بخواهیم که برای ما از دنیای تازه‌اش بگوید. دنیایی که خودش با دست‌های خودش ساخته‌است.
حامیانم در این کار کمک کردند


وحید همه‌اش اراده‌است این را چندماه قبل که تلاشش را دیدیم و حسابی شوکه شدیم گفتیم اما این بار که سراغش رفتیم به موفقیتش ایمان داشتیم و حالا وحید این روزها کیک تولد توانیتو را نیز بریده‌است و در این باره به ما می‌گوید:«از هفدهم فروردین رونمایی کردیم و ان شالله تا آخر اردیبهشت قرار است بهره‌برداری کنیم. استارت آپ به طور معمول ۳ تا ۵ سال راه‌اندازی آن زمان می‌برد اما ما این کار را خیلی زود انجام دادیم و حدود یک‌سال و نیم است که رویش کار می‌کنیم. من در این چندماه تلاش کردم از منابع آدم‌هایی که دوستم داشتند را استفاده کنم چون تعداد زیادی گفتند ما حاضریم پشتت باشیم و به تو کمک کنیم. من هم یک تیم از برنامه‌نویس‌ها و گرافیک‌ کارها درست کردم و با همان تیم کارهایی که می‌توانستیم را بی هزینه انجام دادیم. مثل این سایت و اپلیکیشن را درست کردیم و یعنی همان سیستم «همیارمهر» را به روزتر کردیم.»


سرمایه توانیتو را از کراد فاندینگ جذب می‌کنیم


وحید می‌گوید وقتی دید که نیاز به سرمایه دارد از سایت دونیت که سایت حمایت‌های جمعی است کمک گرفت و حالا از مردم می‌خواهد از او با حضور در این سایت حمایت کنند: «سایت دونیت یک سایت حمایت از فعالیت‌های جمعی است که ما قصد داریم حدود ۴۰ تا ۹۰ میلیون از این سایت کمک بگیریم. به این روش جذب سرمایه کرادفاندینگ گفته می‌شود. من حالا از مردمی که همیشه به من لطف داشتند می‌خواهم که به من اعتماد و حمایت کنند. این فرصت‌ها برای توان یاب‌ها برابر نیست پس از مردم می‌خواهم این فرصت را به من بدهند و من قول می‌دهم که پشیمانشان نکنم. من تک تک گزارش‌های کاری و مالی را به حامیانم خواهم داد.»
از مردم می‌خواهم مرا حمایت کنند


وحید می‌گوید کسانی که در توانیتو او را یاری می‌کنند هیچ کدام رایگان و مجانی نیستند:«هیچ‌کس برای توانیتو مجانی کار نمی‌کند؛ ان شالله قرار است اگر سرمایه جذب شد، افراد یا حق الزحمه می‌گیرند یا اینکه سرمایه دار می‌شوند و حالا خیلی دوست دارم چهره‌های فرهنگی و هنری نیز حرفهای مرا به عنوان یک معلول بشنوند و این حرفها را در قالب و شعر یا آهنگ بیان کنند تا بقیه مردم نیز حرف‌های ما را در قالب یک محصول فرهنگی و هنری بشنوند. من حرفها و دلخوری‌های زیادی دارم. آدمی با معلولیت شدید هستم که سالها روی پای خودش ایستاده‌است و استقامت کرده‌است. اما تلویزیون به من بی‌مهری‌های زیادی کرد. من توقع حمایت داشتم نه کمک‌های خیریه‌ای اما متاسفانه با من برخوردهای بدی شد که مرا خیلی عقب انداخت و حاشیه‌های زیادی برایم درست کرد.»


یک برنامه تلویزیونی برایم حاشیه‌های زیادی ساخت


وحید بعد از مصاحبه ما در خبرگزاری مهر به برنامه‌های تلویزیونی زیادی دعوت شد، در شبکه‌های اجتماعی حسابی شناخته و محبوب شد و به همین دلیل دچار حاشیه‌هایی شد. بعد از حضور در یکی از برنامه‌های صبحگاهی همان حین برنامه اعلام شد که اسپانسر برنامه که یک فروشگاه اینترنتی فروش اپلیکیشن‌های تلفن همراه بود تمام حمایت‌های مالی برای پیش‌برد استارتاپ وحید را انجام خواهد داد. اتفاقای که به گفته وحید در همان برنامه و در حد همان حرف باقی ماند و تنها حاشیه‌های زیادی برایش ایجاد کرد:« من پیش از این برنامه دیگری هم رفته بودم که با من با احترام برخورد شده بود و هیچ حرف و کمکی در کار نبود. اما وقتی به این برنامه صبحگاهی دعوت شدم یکباره وسط برنامه به من گفتند که اسپانسر برنامه تمام حمایت‌های مالی کار مرا انجام خواهد داد. من خیلی خوشحال شدم و البته برخی از اسپانسرهای دیگر که میخواستند با من حرف بزنند دیگر این کار را انجام ندادند. بعد از یک هفته از عوامل برنامه پیگیر شدم کسی به من پاسخ نداد تا اینکه شماره تهیه کننده برنامه را گیر آوردم و بازم قول دادند و عمل نکردند.»
به دروغ گفتند که از من حمایت کردند


وحید می‌گوید وقتی مدام در صدد تماس و پیگیری از عوامل برنامه بود به یکباره مجری معروف برنامه روی آنتن زنده می‌گوید که اسپانسر به وعده خودش عمل کرده و کار وحید را راه انداخته است. موضوعی که وحید را به شدت عصبانی می‌کند و وقتی می‌بیند نمی‌تواند راه به جایی ببرد یک ویدئو منتشر می‌کند:« من یک ویدئو منتشر کردم و در آن به صراحت گفتم که تاکنون هیچ تماسی از سوی اسپانسر برنامه با من نشده‌ است. ویدئو در کوتاه مدت بسیار منتشر شد. به یکبار یکی از عوامل برنامه با من تماس گرفت و حالم را پرسید و وقتی گفتم شما ویدئو را که دیدید زنگ زدید قطع کرد گفت نه و وقتی دوباره زنگ زد با عصبانیت تما


https://www.mehrnews.com/news/4266871/

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.